







| Product Dimensions | 90cm x 50cm x 60cm |
|---|---|
| LPG Convertible | Yes |
| Colour | White |
| Manufacturer | Zenith |
| Key Feature 1 | FFD (Flame Failure Device) |
| Key Feature 3 | Enamel linings |
| Key Feature 2 | Double-glazed oven door |
| GTIN | 8690842389078 |
| Colour | White |
| Model Number | ZE501W |
| Product Category Group | White Goods |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 55 L |
| Oven Type | Single |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Third Rack Installed | No |
| Type of Grill/Griddle | Fixed |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 39.3 kg |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Width | 56 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Storage Compartment | No |
| Control Type | Dials - Non-Retractable |
| Cooking Element 4 Power | Back Right 2 kW |
| Cooking Element 3 Power | Back Left 2 kW |
| Cooking Element 1 Power | Front Left 2.9 kW |
| Cooking Element 2 Power | Front Right 1 kW |
| Display Type | Mechanical |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Push Button Ignition, Enamel Oven Lining Sides & Back, Oven Accessories: 1 Wire shelf and Grill Pan Set |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Bulb |
| Keep Warm Function | No |
| Hob Element Type | Gas |
| Height (cm) | 90 cm |
| Main Oven Features | Glass Door - Double Glazed |
| Main Oven Type | Conventional |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | FFD (Flame Failure Device), Double-glazed oven door, Enamel linings |
| Energy Efficiency Class | A |
| Cleaning | Enamel interior |
| Energy rating | A |
Zenith ZE501W 50cm Gas Single Oven with Gas Hob - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

