Zanussi ZCV69360WA 60cm Double Oven Electric Cooker with Ceramic Hob - White
- ColourWhite
- ClockCountdown Timer
- Electrical connection30 amp
- Energy ratingA main oven A top oven
- CleaningLiners in both ovens
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN948904239
The Zanussi ZCV69360WA Electric Cooker is a versatile and efficient appliance that will make cooking a breeze. With its sleek design and advanced features, this cooker is perfect for any kitchen.
Key features of the Zanussi ZCV69360WA Electric Cooker include:
- Large capacity oven with multiple cooking functions
- Ceramic hob with four cooking zones
- Integrated grill for added cooking options
- Easy-to-use controls for precise temperature settings
- Double glazed doors for energy efficiency
| Manufacturer | Zanussi |
|---|---|
| GTIN | 948904239 |
| Colour | White |
| Model Number | ZCV69360WA |
| Colour Group | White |
| Product Range | Electric Cookers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 91.2 cm |
| Product Dimensions | 91.2cm x 60cm x 60cm |
| Colour | White |
| Key Feature 1 | PlusSteam function |
| Key Feature 3 | AirFry function |
| Key Feature 2 | SteamBake |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 73 L |
| Net Top Oven Capacity | 39 L |
| Oven Accessories | 3 Wire Shelves |
| Oven Type | Electric |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Double |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Electric Grill |
| Weight | 60 kg |
| Shipping Height | 98 cm |
| Shipping Weight | 62 kg |
| Shipping Width | 63.5 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 60 cm |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Main Oven Features | Removable Inner Door Glass |
| Main Oven Type | Multifunctional |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | PlusSteam function, SteamBake, AirFry function |
| Cleaning | Liners in both ovens |
| Energy rating | A main oven A top oven |
| Electrical connection | 30 amp |
| Clock | Countdown Timer |

