Zanussi ZCV66078XA 60cm Electric Double Oven with Ceramic Hob - Stainless Steel
- ColourSilver
- ClockCountdown Timer
- Electrical connection32 amp
- Energy ratingA main oven A top oven
- CleaningEnamel interior
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN7332543596355
The hob’s four electric zones allow you to fry, boil or sauté while you cook. Plus, the ceramic surface makes for quick heating up before – and wiping down after – a meal.
With an energy rating of ‘A’ awarded to both the hob and ovens, the ZCV66078XA is an eco-friendly choice. Save on your energy bills while trying out new recipes.
You’ll love the interior enamel lining, designed to make the oven simple to clean. The triple glazed doors can even be removed to soak off any stubborn stains or marks.
| Manufacturer | Zanussi |
|---|---|
| GTIN | 7332543596355 |
| Colour | Silver |
| Model Number | ZCV66078XA |
| Product Dimensions | 91.2cm x 60cm x 60.9cm |
| energyrating_datasheet | https://api.eluxmkt.com/external/compliance-documents/GBEnergyLabel/948904280/Combined/latest/PDF/EN |
| Colour | Stainless Steel |
| Key Feature 1 | 77 Litres Capacity Main Oven |
| Key Feature 3 | 4 Zone Ceramic Hob |
| Key Feature 2 | 39 Litres Capacity Top Oven |
| energyrating_link | https://api.eluxmkt.com/external/compliance-documents/GBEnergyLabel/948904280/eLabel/latest/PDF |
| Product Category Group | White Goods |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 77 L |
| Net Top Oven Capacity | 39 L |
| Oven Type | Double |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 2 |
| Third Rack Installed | No |
| Type of Grill/Griddle | Dual Circuit Grill, Full Grill |
| Width (cm) | 60 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 56.6 kg |
| Shipping Height | 98 cm |
| Shipping Width | 63.5 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Storage Compartment | No |
| Control Type | Dials - Non-Retractable |
| Cooking Element 4 Power | Back Right: 1700w |
| Cooking Element 3 Power | Back Left: 1200w |
| Cooking Element 1 Power | Front Left: 1700w |
| Cooking Element 2 Power | Front Right: 1200w |
| Display Type | Mechanical |
| Depth | 60.9 cm |
| Additional Information | Large-capacity oven, Minute Minder, Super-smooth, easy-to-clean ceramic hob |
| Cleaning | Enamel interior |
| Clock | Countdown Timer |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Bulb |
| Keep Warm Function | No |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Height (cm) | 91.2 cm |
| Main Oven Features | 1 Dripping pan black enamel/2 Flat shelf chromed wirework |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | 77 Litres Capacity Main Oven, 39 Litres Capacity Top Oven, 4 Zone Ceramic Hob |
| Energy Efficiency Class | A |
| Electrical connection | 30 amp |
| Cleaning | Enamel interior |
| Energy rating | A main oven A top oven |
| Electrical connection | 32 amp |
| Clock | Countdown Timer |

