















The VAX U85-AS-BE Upright Corded Bagless Vacuum in Orange/Grey is a powerful and efficient cleaning tool for your home. With its bagless design, you can easily empty the dust container without the hassle of replacing bags. The multi-cyclonic technology provides constant suction power to ensure a thorough clean every time.
- Multi-cyclonic technology for constant suction power
- Bagless design for easy emptying
- Lightweight and easy to maneuver
- HEPA filter to trap dust and allergens
- Long power cord for extended reach
| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Upright Vacuum Cleaners |
| Width | 31 cm |
| Height | 110 cm |
| Product Dimensions | 110cm x 31cm x 30.5cm |
| Colour | Orange and Grey |
| Manufacturer | Vax |
| Key Feature 1 | Lightweight and Powerful |
| Key Feature 3 | No Loss of Suction |
| Key Feature 2 | Extra Long 13m Cord |
| GTIN | 5012512158167 |
| Colour | Orange |
| Model Number | U85-AS-BE |
| Key Feature 4 | Multi-cyclonic technology |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Number of Power Levels | 1 |
| Weight | 5 kg |
| Warranty Information | consumers can register on https://www.vax.co.uk/registration |
| Cyclonic Technology | Yes |
| Depth | 30.5 cm |
| Accessories | Crevice nozzle, upholstery nozzle, dusting brush |
| Material | Plastic |
| Features | Lightweight and Powerful, Extra Long 13m Cord, No Loss of Suction, Multi-cyclonic technology |
| Filter Type | HEPA |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 5kg |
| Cable length (m) | 3.6m |
VAX U85-AS-Be Upright Corded Bagless Vacuum - Orange/Grey
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
