







The VAX CWGRV011 Rapid Power Revive Carpet Cleaner is a powerful and efficient tool for keeping your carpets clean and fresh. With its advanced technology, this carpet cleaner is designed to make cleaning your carpets quick and easy.
Key features include:
- 800W motor for powerful suction
- Dual rotating brush bars to lift embedded dirt and stains
- 2.6L clean water tank capacity for longer cleaning sessions
- 1.8L dirty water tank capacity for easy disposal
- 6m power cord for extended reach
| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Carpet Washers |
| Width | 31 cm |
| Height | 109 cm |
| Product Dimensions | 109cm x 31cm x 44cm |
| Colour | Orange/Grey |
| Manufacturer | Vax |
| Key Feature 1 | Remove bacteria from carpets |
| Key Feature 3 | XL tank for longer cleans |
| Key Feature 2 | Automix technology |
| GTIN | 5012512165141 |
| Colour | Grey/Silver |
| Model Number | CWGRV011 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Carpet Cleaner |
| Weight | 8.4 kg |
| Warranty Information | consumers can register on https://www.vax.co.uk/registration |
| Shipping Height | 59 cm |
| Shipping Weight | 10.5 kg |
| Shipping Width | 37 cm |
| Shipping Depth | 54 cm |
| Depth | 44 cm |
| Accessories | 1x 2.5m Hose, 1x Wash Tool, 1x Crevice Tool, 1x Accessory Bag |
| Material | Plastic |
| Features | Remove bacteria from carpets, Automix technology, XL tank for longer cleans |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 8.4kg |
| Cable length (m) | 8m |
VAX CWGRV011 Rapid Power Revive Carpet Cleaner
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
