







The VAX CVRAV013 Pick up Pet Vacuum in Silver & Blue is the perfect solution for pet owners looking to keep their homes clean and free of pet hair and dander. This powerful vacuum features a specially designed motorized brush bar that effectively lifts and removes pet hair from carpets, upholstery, and other surfaces. The vacuum also includes a HEPA filter that traps allergens and bacteria, ensuring that your home is not only clean but also safe for your family and pets.
- Motorized brush bar for effective pet hair removal
- HEPA filter traps allergens and bacteria
- Compact and lightweight design for easy maneuverability
- Large capacity dust bin for less frequent emptying
- Includes additional tools for versatile cleaning options
| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 49 cm |
| Height | 33 cm |
| Product Dimensions | 33cm x 49cm x 28cm |
| Colour | Silver & Blue |
| Manufacturer | Vax |
| Key Feature 1 | High performance on all floor types |
| Key Feature 3 | Compact design |
| Key Feature 2 | Advanced HEPA filtration |
| GTIN | 5012512165455 |
| Colour | Blue |
| Model Number | CVRAV013 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Noise Level | 80 dB |
| Package Contents | 1x Pick Up Pet, 1x Turbo Tool, 1x 3-in-1 Tool, |
| Number of Power Levels | 1 |
| Weight | 6.6 kg |
| Shipping Height | 32 cm |
| Shipping Weight | 4.7 kg |
| Shipping Width | 28 cm |
| Shipping Depth | 41 cm |
| Cyclonic Technology | Yes |
| Depth | 28 cm |
| Accessories | 1x Turbo Tool |
| Cable Length | 6 m |
| Features | High performance on all floor types, Advanced HEPA filtration, Compact design, |
| Dust Capacity | 2.5 L |
| Filter Type | Rinse-able |
| Floor Type | All floor types |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 4.7kg |
| Cable length (m) | 6m |
VAX CVRAV013 Pick up Pet Vacuum - Silver & Blue
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
