















The VAX CLSV-PAKS Cordless Vacuum Cleaner in Graphite & Blue is a powerful and convenient cleaning tool for your home. With its cordless design, you can easily maneuver around furniture and other obstacles without being tethered to a power outlet. The vacuum cleaner features a sleek graphite and blue finish that will complement any modern home decor.
Key features of the VAX CLSV-PAKS Cordless Vacuum Cleaner include:
- Powerful suction for thorough cleaning
- Lightweight and easy to maneuver
- Long-lasting battery for extended cleaning sessions
- HEPA filter to capture dust and allergens
- 2-in-1 design for use as a handheld vacuum
| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 24 cm |
| Height | 105 cm |
| Product Dimensions | 105cm x 24cm x 21cm |
| Colour | Graphite & Blue |
| Manufacturer | Vax |
| Key Feature 1 | "Effective cordless convenience Optimal pick up performance across carpets and hard floors, VAX Pace can be used all around the home." |
| GTIN | 5012512179933 |
| Colour | Black |
| Model Number | CLSV-PAKS |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum Cleaner |
| Noise Level | 81 dB |
| Package Contents | 1 x VAX Pace cordless vacuum, 1 x VAX ONEPWR 4.0Ah MAX removable battery, 1 x VAX ONEPWR 1.5A charger, 1 x Crevice Tool, 1 x Wall mount |
| Number of Power Levels | 2 |
| Weight | 3.1 kg |
| Warranty Information | registration, https://www.dyson.co.uk/register |
| Shipping Height | 65.5 cm |
| Shipping Weight | 4.9 kg |
| Shipping Width | 20.3 cm |
| Shipping Depth | 20.3 cm |
| Depth | 21 cm |
| Additional Information | Suitable for Carpet, hard floor, upholstery, wool carpet, stairs, deep pile, rugs, tile, laminate |
| Accessories | 1 x Crevice tool |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 |
| Maximum Battery Run Time | 40 min |
| Features | "Effective cordless convenience Optimal pick up performance across carpets and hard floors, VAX Pace can be used all around the home." |
| Filter Type | Washable |
| Floor Type | Carpet, Hard Floors, Laminate, Tile |
VAX CLSV-PAKS Cordless Vacuum Cleaner - Graphite & Blue
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
