

















The VAX CLSV-PAKA Pace Plus Cordless Vacuum Cleaner in Graphite & Silver is a powerful and convenient cleaning solution for your home. With its lightweight design and cordless operation, you can easily move from room to room without any restrictions. The VAX Pace Plus features a powerful motor that delivers strong suction to effectively remove dirt, dust, and debris from carpets, hard floors, and upholstery.
- Powerful motor for strong suction
- Cordless design for easy maneuverability
- Lightweight construction for effortless cleaning
- Multiple attachments for versatile cleaning options
- Easy-to-empty dust bin for hassle-free maintenance
| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 24 cm |
| Height | 105 cm |
| Product Dimensions | 105cm x 24cm x 21cm |
| Colour | Graphite & Silver |
| Manufacturer | Vax |
| Key Feature 1 | Effective cordless convenience |
| Key Feature 3 | Up to 40 minutes runtime |
| Key Feature 2 | Slim & lightweight design |
| GTIN | 5012512179940 |
| Colour | Black |
| Model Number | CLSV-PAKA |
| Key Feature 4 | Captures up to 99% of fine dust and pet hair |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum Cleaner |
| Package Contents | 1 x VAX Pace Plus cordless vacuum, 1 x VAX ONEPWR 4.0Ah MAX removable battery, 1 x VAX ONEPWR 1.5A charger, 1 x Crevice Tool, 1 x Stair Tool, 1 x Wall mount |
| Number of Power Levels | 2 |
| Weight | 3.1 kg |
| Warranty Information | registration, https://www.dyson.co.uk/register |
| Shipping Height | 65.5 cm |
| Shipping Weight | 5 kg |
| Shipping Width | 20.3 cm |
| Shipping Depth | 20.3 cm |
| Cyclonic Technology | Yes |
| Depth | 21 cm |
| Additional Information | Suitable for: Carpet, hard floor, upholstery, wool carpet, stairs, deep pile, rugs, tile, laminate |
| Accessories | 1 x Crevice tool, 1 x Stair Tool |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hours |
| Maximum Battery Run Time | 40 min |
| Features | Effective cordless convenience, Slim & lightweight design, Up to 40 minutes runtime, Captures up to 99% of fine dust and pet hair |
| Filter Type | Washable |
| Floor Type | Upholstery, Carpet, Hard Floors, Laminate, Stairs, Tile |
VAX Pace Plus CLSV-PAKA Cordless Vacuum Cleaner - Graphite & Silver
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
