































The VAX CLSV-B4CS Blade 4 Classic Cordless Vacuum Cleaner in Graphite & Silver is a powerful and convenient cleaning solution for your home. With a sleek design and cordless operation, this vacuum cleaner makes it easy to tackle dirt and dust in any room.
Key features of the VAX CLSV-B4CS Blade 4 Classic Cordless Vacuum Cleaner include:
- Powerful suction for effective cleaning
- Up to 45 minutes of runtime on a single charge
- Multi-floor cleaning capabilities for use on carpets, hard floors, and more
- Easy-empty dust bin for quick and mess-free disposal
- Lightweight and maneuverable design for easy use
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 24 cm |
| Height | 114.5 cm |
| Product Dimensions | 114.5cm x 24cm x 19.5cm |
| Colour | Graphite |
| Manufacturer | Vax |
| Key Feature 1 | Powerful cordless cleaning |
| Key Feature 3 | Lightweight design |
| Key Feature 2 | Optimal Pick Up Performance |
| GTIN | 5012512180144 |
| Colour | Silver |
| Model Number | CLSV-B4CS |
| Key Feature 4 | Up to 45 Minutes Runtime |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum Clearner |
| Noise Level | 87 dB |
| Package Contents | 1 x VAX Blade 4 Classic Cordless Vacuum 1 x VAX ONEPWR 4.0 Ah MAX removable battery 1 x VAX ONEPWR Single slider 1.5Ah charger 1 x Crevice tool 1 x Wall mount |
| Number of Power Levels | 2 |
| Weight | 3.1 kg |
| Warranty Information | consumers can register on https://www.vax.co.uk/registration |
| Shipping Height | 22 cm |
| Shipping Weight | 4.8 kg |
| Shipping Width | 22 cm |
| Shipping Depth | 73 cm |
| Cordless | Yes |
| Depth | 19.5 cm |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hours |
| Maximum Battery Run Time | 45 min |
| Features | Powerful Cordless Cleaning, Optimal Pick Up Performance, Lightweight Design, Up to 45 Minutes Runtime, |
| Dust Capacity | 0.7 L |
| Filter Type | Washable |
| Floor Type | Upholstery, Carpet, Hard Floors, Laminate, Stairs, Tile |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | Up to 48 |
| Weight (kg) | 3.1 |
VAX CLSV-B4CS Blade 4 Classic Cordless Vacuum Cleaner - Graphite & Silver
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
