



















| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 26 cm |
| Height | 115 cm |
| Product Dimensions | 115cm x 26cm x 26.5cm |
| Colour | Graphite / Blue |
| Manufacturer | Vax |
| Key Feature 1 | LiftOut feature ? Enables flexible cleaning access |
| Key Feature 3 | 2L capacity ? Reduces frequent bin emptying |
| Key Feature 2 | 14.5m lead ? Covers wide areas without unplugging |
| GTIN | 5012512178875 |
| Colour | Blue |
| Model Number | CDUP-LOXR |
| Key Feature 4 | Includes pet tools ? Tackles stubborn hair with ease |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Noise Level | 80 dB |
| Package Contents | LiftOut Reach Pet Vacuum, 1x Crevice Tool, 1x Stair Tool, 1x Turbine Pet Tool |
| Number of Power Levels | 3 |
| Weight | 6.5 kg |
| Warranty Information | consumers can register on https://www.vax.co.uk/registration |
| Shipping Height | 73 cm |
| Shipping Weight | 9 kg |
| Shipping Width | 32 cm |
| Shipping Depth | 27 cm |
| Depth | 26.5 cm |
| Accessories | 1x Crevice Tool, 1x Stair Tool, 1x Turbine Pet Tool |
| Cable Length | 10 m |
| Hose Length | 3.5 m |
| Features | LiftOut feature ? Enables flexible cleaning access, 14.5m lead ? Covers wide areas without unplugging, 2L capacity ? Reduces frequent bin emptying, Includes pet tools ? Tackles stubborn hair with ease |
| Dust Capacity | 2 L |
Vax CDUP-LOXR LiftOut Reach Pet Vacuum 14.5m Range
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
