























| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 26 cm |
| Height | 115 cm |
| Product Dimensions | 115cm x 26cm x 26.5cm |
| Colour | Graphite / Teal |
| Manufacturer | Vax |
| Key Feature 1 | Lift-out function ? enables versatile cleaning reach |
| Key Feature 3 | 2L dust capacity ? reduces emptying frequency |
| Key Feature 2 | 14.5m cord length ? covers large areas without unplugging |
| GTIN | 5012512178882 |
| Colour | Green |
| Model Number | CDUP-LORP |
| Key Feature 4 | Includes pet tools ? tackles hair and hard-to-reach spots |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Noise Level | 80 dB |
| Package Contents | 1 x Crevice Tool, 1 x Stair Tool, 1 x Turbine Pet Tool, 1 x Hose Clip |
| Weight | 6.4 kg |
| Warranty Information | consumers can register on https://www.vax.co.uk/registration |
| Shipping Height | 73 cm |
| Shipping Weight | 9 kg |
| Shipping Width | 32 cm |
| Shipping Depth | 27 cm |
| Cordless | No |
| Depth | 26.5 cm |
| Accessories | 1 x Crevice Tool, 1 x Stair Tool, 1 x Turbine Pet Tool, 1 x Hose Clip |
| Cable Length | 10 m |
| Hose Length | 3.5 m |
| Features | Lift-out function ? enables versatile cleaning reach, 14.5m cord length ? covers large areas without unplugging, 2L dust capacity ? reduces emptying frequency, Includes pet tools ? tackles hair and hard-to-reach spots |
| Dust Capacity | 2 L |
Vax CDUP-LORP Pet-Design Upright Vacuum Cleaner Graphite
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
