

















| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Carpet Washers |
| Width | 30.5 cm |
| Height | 108.8 cm |
| Product Dimensions | 108.8cm x 30.5cm x 40.2cm |
| Colour | Grey / Purple |
| Manufacturer | Vax |
| Key Feature 1 | Extra-large tank cleans bigger areas faster |
| Key Feature 3 | Stretch hose cleans stairs and upholstery |
| Key Feature 2 | SpinScrub rotating brushes remove deep dirt |
| GTIN | 5012512169293 |
| Model Number | CDCWRPXR |
| Key Feature 4 | Quick clean mode dries carpets swiftly |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Carpet Cleaner |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Package Contents | Rapid Power Refresh, Wash Tool, Accessory Hose, Accessory Bag, 250ml Platinum Professional Solution |
| Number of Power Levels | 4 |
| Weight | 8.4 kg |
| Warranty Information | consumers can register on https://www.vax.co.uk/registration |
| Shipping Height | 59 cm |
| Shipping Weight | 8.4 kg |
| Shipping Width | 54 cm |
| Shipping Depth | 36.7 cm |
| Depth | 40.2 cm |
| Accessories | 1 x Wash Tool, 1 x Accessory Hose, 1 x 250ml Platinum Professional Solution |
| Cable Length | 7.5 m |
| Hose Length | 2.5 m |
| Features | Extra-large tank cleans bigger areas faster, SpinScrub rotating brushes remove deep dirt, Stretch hose cleans stairs and upholstery, Quick clean mode dries carpets swiftly |
| Floor Type | Upholstery, Carpet |
VAX CDCW-RPXR Carpet Cleaner with SpinScrub Brushes
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
