







Keep your carpets clean and fresh with the VAX CDCW-SSXS SpinScrub Power Carpet Washer. This powerful carpet washer features SpinScrub technology that agitates and lifts away dirt, leaving your carpets looking like new. The dual tank system separates clean and dirty water, ensuring that you are always using clean water to wash your carpets. The lightweight design and easy-to-use controls make this carpet washer a convenient and effective cleaning solution for your home.
- SpinScrub technology agitates and lifts away dirt
- Dual tank system separates clean and dirty water
- Lightweight design for easy maneuverability
- Easy-to-use controls for hassle-free operation
- Ideal for keeping carpets clean and fresh
| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Carpet Washers |
| Width | 30 cm |
| Height | 108 cm |
| Product Dimensions | 108cm x 30cm x 44cm |
| Colour | Grey & Tiger Blue |
| Manufacturer | Vax |
| Key Feature 1 | 5 rotating SpinScrub brushes |
| Key Feature 3 | HEAT BLAST technology |
| Key Feature 2 | Wash Tool, Solution & Hose included |
| GTIN | 5012512179568 |
| Colour | Grey |
| Model Number | CDCW-SSXS |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Carpet Cleaner |
| Package Contents | 1x SpinScrub Power, 1x Wash Tool, 1x 2.5m Hose, 1x Accessory Bag, 1x 250ml Antibacterial Solution |
| Weight | 8.9 kg |
| Shipping Height | 57.8 cm |
| Shipping Weight | 12.9 kg |
| Shipping Width | 55.6 cm |
| Shipping Depth | 32.1 cm |
| Cord Length | 7.6 m |
| Depth | 44 cm |
| Additional Information | Floor type : Carpets, rugs and upholstery, Noise Level : 89.3dB, Power Levels : 1, |
| Features | 5 rotating SpinScrub brushes, Wash Tool, Solution & Hose included, HEAT BLAST technology |
| Promotion 2 | Vax 20 Per Cent Off |
| Weight (kg) | 8.9 |
VAX CDCW-SSXS SpinScrub Power Carpet Washer - Grey & Tiger Blue
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
