





















The VAX CDCW-SSXA VAX SpinScrub Power Plus is a powerful carpet cleaner designed to effectively clean and refresh your carpets. With its SpinScrub technology and powerful suction, this carpet cleaner can remove embedded dirt and stains, leaving your carpets looking and feeling like new.
Key features of the VAX CDCW-SSXA VAX SpinScrub Power Plus include:
- SpinScrub technology for deep cleaning
- Powerful suction to remove dirt and stains
- Large water tank capacity for fewer refills
- Dual tanks for separating clean and dirty water
- Multiple brush attachments for versatile cleaning options
| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Carpet Washers |
| Width | 30 cm |
| Height | 108 cm |
| Product Dimensions | 108cm x 30cm x 44cm |
| Colour | Grey and Navy Blue |
| Manufacturer | Vax |
| Key Feature 1 | Heat Blast technology |
| Key Feature 3 | Extra-large tanks |
| Key Feature 2 | SpinScrub brushes |
| GTIN | 5012512179551 |
| Colour | Grey |
| Model Number | CDCW-SSXA |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Carpet Cleaner |
| Weight | 8.9 kg |
| Warranty Information | 1 + 5 year if registered customers can register their product for free at vax.co.uk for an additional 5 years warranty, for a total 6 year warranty |
| Shipping Height | 57.8 cm |
| Shipping Weight | 13 kg |
| Shipping Width | 55.6 cm |
| Shipping Depth | 32.1 cm |
| Cord Length | 7.6 m |
| Depth | 44 cm |
| Accessories | 1 x SpinScrub™ tool 1 x Wash tool 1 x 2.5m hose 1 x 250ml VAX Platinum Antibacterial Solution 1 x Accessory bag has context menu |
| Features | Heat Blast technology, SpinScrub brushes, Extra-large tanks |
| Promotion 2 | Vax 20 Per Cent Off |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 13kg |
| Cable length (m) | 7.6m |
Vax CDCW-SSXA VAX SpinScrub Power Plus - Grey and Navy Blue
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
