



























| Product Dimensions | 108cm x 30cm x 40cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Vax |
| Key Feature 1 | Extra-long reach |
| Key Feature 3 | Five counter-rotating SpinScrub brushes |
| Key Feature 2 | Heat Blast technology |
| GTIN | 5012512172644 |
| Colour | Grey |
| Model Number | CDCW-RPXLR |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Carpet Washer |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 9 kg |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Weight | 13.2 kg |
| Shipping Width | 62 cm |
| Shipping Depth | 35.5 cm |
| Depth | 40 cm |
| Additional Information | sucks up spills , 4.5 litre clean water tank capacity , 4.8 litre dirty water tank capacity |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 108 cm |
| Features | Extra-long reach, Heat Blast technology, Five counter-rotating SpinScrub brushes |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 9kg |
| Cable length (m) | 9m |
VAX CDCW-RPXLR Rapid Power 2 Reach Carpet Washer - Blue/White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
