





















The VAX CDCW-PMXP Carpet Cleaner for Pets in Black & Teal is designed to effectively remove pet stains and odors from carpets, upholstery, and other surfaces. With its powerful suction and rotating brush bar, this carpet cleaner can tackle tough messes left behind by pets.
Key features of the VAX CDCW-PMXP Carpet Cleaner for Pets include:
- Powerful suction to remove deep-down dirt and pet hair
- Rotating brush bar for effective cleaning of carpets and upholstery
- Dual tank technology for separating clean and dirty water
- Compact and lightweight design for easy maneuverability
- Includes a pet stain tool for targeted cleaning of tough stains
| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Carpet Washers |
| Width | 40 cm |
| Height | 111 cm |
| Product Dimensions | 111cm x 40cm x 40cm |
| Dirty Water Container Capacity | 2.9 L |
| Cleaning Area | 144 m? |
| Colour | Black and Teal |
| Manufacturer | Vax |
| Key Feature 1 | Auto Dispense - Correct mix every clean |
| Key Feature 3 | Versatile Cleaning - Floors, stairs, upholstery |
| Key Feature 2 | Hygienic Brushroll - Prevents bacteria build-up |
| GTIN | 5012512178455 |
| Colour | Black |
| Model Number | CDCW-PMXP |
| Key Feature 4 | Rotating Brush - Tackles tough stains with ease |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum Cleaner |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Package Contents | VAX Platinum Power Max Pet-Design Carpet Cleaner, 2-in-1 Antimicrobial Tool, SpinScrub Hand Tool, Hard Floor Adaptor, 2.5m Hose, Pre-Treatment Wand, Accessory Bag, 500ml |
| Number of Power Levels | 2 |
| Weight | 9.6 kg |
| Warranty Information | registration required*warranty must be registered within 2 months of purchase at vax.co.uk for an additional 5 years warranty |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Water Tank Capacity | 3.5 L |
| Shipping Height | 60.8 cm |
| Shipping Weight | 13.5 kg |
| Shipping Width | 41.2 cm |
| Shipping Depth | 42.4 cm |
| Depth | 40 cm |
| Accessories | 2.5m hose, 2 in1 anti-microbial tool, SpinScrub cleaning tool, Hard-floor tool, Pre-Treatment wand, Accessory bag, 1x 500ml Platinum Anti-bacterial Solution, 1x 250ml Pet Stain and Odour Pre-Treatment Solution" |
| Cable Length | 9 m |
| Hose Length | 2.5 m |
| Features | Auto Dispense - Correct mix every clean, Hygienic Brushroll - Prevents bacteria build-up, Versatile Cleaning - Floors, stairs, upholstery, Rotating Brush - Tackles tough stains with ease |
| Floor Type | Upholstery, Carpet, Sealed hardfloors, Stairs |
Vax CDCW-PMXP Carpet Cleaner for Pets - Black & Teal
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
