







The VAX CDCW-CSXS Spot Wash Carpet Cleaner is a powerful and compact carpet cleaner designed to tackle tough stains and spills with ease. This portable cleaner is perfect for spot cleaning carpets, upholstery, and even car interiors.
Key Features:
- 500W motor for powerful suction
- 2.6L clean water tank capacity
- 1.8L dirty water tank capacity
- Integrated hose and brush for spot cleaning
- Compact and lightweight design for easy maneuverability
| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Carpet Washers |
| Width | 45.8 cm |
| Height | 38.3 cm |
| Product Dimensions | 38.3cm x 45.8cm x 24.1cm |
| Colour | Red and Grey |
| Manufacturer | Vax |
| Key Feature 1 | Multi-surface cleaning |
| Key Feature 3 | Self-clean function |
| Key Feature 2 | Portable & compact |
| GTIN | 5012512170350 |
| Colour | Red |
| Model Number | CDCW-CSXS |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Carpet Cleaner |
| Number of Power Levels | 1 |
| Weight | 3.89 kg |
| Warranty Information | consumers can register on https://www.vax.co.uk/registration |
| Shipping Height | 43.5 cm |
| Shipping Weight | 6.1 kg |
| Shipping Width | 39.5 cm |
| Shipping Depth | 25.5 cm |
| Depth | 24.1 cm |
| Accessories | 1x 2.5m Hose, 1x Wash Tool, 1x Crevice Tool, 1x Accessory Bag |
| Material | Plastic |
| Features | Multi-surface cleaning, Portable & compact, Self-clean function |
| Promotion 2 | Vax 20 Per Cent Off |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 3.89kg |
| Cable length (m) | 4.5m |
VAX CDCW-CSXS Spot Wash Carpet Cleaner
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
