





























The VAX CDCW-CSXA SpotWash Duo Spot Cleaner in Blue/Grey is a powerful and compact cleaning solution for tackling tough stains and spills on carpets, upholstery, and more. Its dual tank system allows for separate clean and dirty water compartments, ensuring a thorough and hygienic clean every time.
Key features of the VAX CDCW-CSXA SpotWash Duo Spot Cleaner include:
- Compact and portable design for easy maneuverability
- Dual tank system for separate clean and dirty water
- Powerful suction to remove stains and spills effectively
- Removable nozzle for easy cleaning and maintenance
- Includes a trial size bottle of VAX SpotWash cleaning solution
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Carpet Washers |
| Width | 35.8 cm |
| Height | 38.3 cm |
| Product Dimensions | 38.3cm x 35.8cm x 24.1cm |
| Colour | Blue/Grey |
| Manufacturer | Vax |
| Key Feature 1 | Versatile and effective spot cleaner |
| Key Feature 3 | Multi-surface cleaning |
| Key Feature 2 | Avoid cross-contamination |
| GTIN | 5012512173931 |
| Colour | Blue |
| Model Number | CDCW-CSXA |
| Key Feature 4 | Antimicrobial tools |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Spot Cleaner |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Weight | 3.89 kg |
| Warranty Information | registration required*register the additional warranty on https://www.vax.co.uk/registration |
| Shipping Height | 43.5 cm |
| Shipping Weight | 3.89 kg |
| Shipping Width | 39.5 cm |
| Shipping Depth | 25.5 cm |
| Depth | 24.1 cm |
| Additional Information | Self-clean function, Portable and slimline design, Long reach hose, Removable water tanks for easy filling, emptying and cleaning |
| Accessories | 1 x Everday 2-in-1 tool |
| Cable Length | 4.5 m |
| Hose Length | 1.52 m |
| Material | Plastic |
| Features | Versatile and effective spot cleaner, Avoid cross-contamination, Multi-surface cleaning, Antimicrobial tools |
| Floor Type | Upholstery, Carpet, Laminate, Sealed hardfloors, Stairs |
VAX CDCW-CSXA SpotWash Duo Spot Cleaner - Blue/Grey
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
