

The VAX 1-9-142404 Platinum Antibacterial Solution is a powerful cleaning solution designed to eliminate bacteria and germs from your floors and surfaces. With a generous 1.5L capacity, this solution is perfect for use in large areas or for frequent cleaning.
Key features of the VAX 1-9-142404 Platinum Antibacterial Solution include:
- Antibacterial formula to kill germs and bacteria
- 1.5L capacity for extended use
- Effective cleaning for all types of floors and surfaces
- Leaves a fresh, clean scent after use
- Compatible with VAX steam cleaners and mops
| Product Range | Vacuum Cleaner Accessories |
|---|---|
| Width | 13.4 cm |
| Height | 24.2 cm |
| Product Dimensions | 24.2cm x 13.4cm x 8.62cm |
| Colour | No Colour |
| Manufacturer | Vax |
| Key Feature 1 | Kills 99.99% of bacteria |
| Key Feature 3 | Neutralises Odours |
| Key Feature 2 | CarpetGuard Stain Prevention |
| GTIN | 5012512170800 |
| Model Number | 1-9-142404 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Antibacterial Solution |
| Weight | 1.59 kg |
| Shipping Height | 42.1 cm |
| Shipping Weight | 1.7 kg |
| Shipping Width | 14 cm |
| Shipping Depth | 24.9 cm |
| Depth | 8.62 cm |
| Features | Kills 99.99% of bacteria, CarpetGuard Stain Prevention, Neutralises Odours |
VAX 1-9-142404 Platinum Antibacterial Solution 1.5L
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
