







The VAX 1-9-142065 19142065 Carpet Cleaner Solution Ultra is a powerful cleaning solution designed to tackle tough stains and dirt on carpets and upholstery. With a generous 4 litre capacity, this solution is perfect for deep cleaning large areas of carpet.
- Formulated to effectively remove tough stains and dirt
- Large 4 litre capacity for deep cleaning large areas
- Leaves carpets and upholstery looking clean and refreshed
- Compatible with VAX carpet cleaning machines
| Colour Group | Green |
|---|---|
| Product Range | Vacuum Cleaner Accessories |
| Width | 11 cm |
| Height | 26.5 cm |
| Product Dimensions | 26.5cm x 11cm x 19cm |
| Colour | Green |
| Manufacturer | Vax |
| Key Feature 1 | Rose Burst scent |
| Key Feature 3 | Carpetguard stain prevention |
| Key Feature 2 | Removes tough stains |
| GTIN | 5012512167336 |
| Model Number | 1-9-142065 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Carpet Cleaner |
| Weight | 4.21 kg |
| Depth | 19 cm |
| Material | Plastic |
| Features | Rose Burst scent, Removes tough stains, Carpetguard stain prevention |
VAX 1-9-142065 19142065 Carpet Cleaner Solution Ultra +4 litre
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
