

















| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Air Fryers |
| Width | 26.3 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 43.3 cm |
| Product Dimensions | 43.3cm x 26.3cm x 46.5cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Tower |
| Key Feature 1 | 11L Capacity ? Prepare meals for all at once |
| Key Feature 3 | Smart Finish ? Ensures dishes are ready together |
| Key Feature 2 | Six Cooking Modes ? Enjoy versatile meal options |
| GTIN | 5056784508749 |
| Colour | Black |
| Model Number | T17190 |
| Key Feature 4 | Rapid Air Circulation ? Crispy meals with less oil |
| Product Type | Air Fryer |
| Portions | 10 |
| Removable Basket | Yes |
| Non-stick basket | Yes |
| Timer | 60 |
| Weight | 8.01 kg |
| Warranty Information | registration requiredmust be registered within 28 days of purchase via https://www.registermywarranty.co.uk |
| Shipping Height | 50.5 cm |
| Shipping Weight | 11.09 kg |
| Shipping Width | 31 cm |
| Shipping Depth | 52.5 cm |
| Cool Wall Exterior | Yes |
| Cord Length | 0.8 m |
| Dishwasher Safe Parts | Yes |
| Depth | 46.5 cm |
| Anti-Slip Feet | Yes |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Accessories | Accessories: x2 Grill Plates x2 Cooking Racks |
| Adjustable Thermostat | Yes |
| Capacity | 11 L |
| Material | Composite |
| Features | 11L Capacity ? Prepare meals for all at once, Six Cooking Modes ? Enjoy versatile meal options, Smart Finish ? Ensures dishes are ready together, Rapid Air Circulation ? Crispy meals with less oil |
Tower T17190 Dual Layer Air Fryer - 11L Capacity
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
