

























The TCL 98Q7C-UK is a top-of-the-line 98-inch 4K QD-Mini LED UHD Smart Google TV that offers an immersive viewing experience with stunning picture quality and smart features.
Key features include:
- 98-inch screen size for a truly cinematic experience
- 4K resolution with Quantum Dot-Mini LED technology for vibrant colors and deep blacks
- Smart TV functionality with Google TV for seamless streaming of your favorite content
- Dolby Vision and Dolby Atmos support for a premium audio-visual experience
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus LED 4K UHD Televisions |
| Width | 218 cm |
| Height | 128.5 cm |
| Product Dimensions | 128.5cm x 218cm x 42cm |
| Vesa Mount Size | 600 x 400 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | TCL |
| Key Feature 1 | QD-Mini LED |
| Key Feature 3 | AiPQ Processor |
| Key Feature 2 | HVA Screen |
| GTIN | 5901292528089 |
| Colour | Black |
| Model Number | 98Q7C-UK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 1.0 |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, Netflix, Amazon Video, Youtube |
| Width with Stand | 218 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 52.8 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 143 cm |
| Shipping Weight | 52.8 kg |
| Shipping Width | 238.4 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 21.5 cm |
| Screen Size | 98 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 42 cm |
| Depth with Stand | 42 cm |
| Backlight Technology | LED |
| Height with Stand | 128.5 cm |
| Maximum Resolution | 3847 x 2160 |
| Features | QD-Mini LED, HVA Screen, AiPQ Processor |
| Energy Efficiency Class | E |
| Enhanced Refresh Rate | 288Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 eARC |
| Promotion 2 | . |
| Promotion 3 | . |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 98 |
TCL 98Q7C-UK 98" 4K QD-Mini LED UHD Smart Google TV
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

