





















The TCL 98Q6C-UK is a top-of-the-line 98-inch 4K QD-Mini LED UHD Smart Google TV that offers an immersive viewing experience with stunning picture quality and smart features.
Key features of the TCL 98Q6C-UK include:
- 98-inch 4K QD-Mini LED display for vibrant colors and sharp details
- Google TV platform for easy access to streaming services and apps
- Dolby Vision and Dolby Atmos support for a cinematic audio-visual experience
- Full array local dimming for deeper blacks and brighter whites
- Hands-free voice control with Google Assistant built-in
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus LED 4K UHD Televisions |
| Width | 218 cm |
| Height | 128.5 cm |
| Product Dimensions | 128.5cm x 218cm x 420cm |
| Vesa Mount Size | 600 x 400 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | TCL |
| Key Feature 1 | QLED |
| Key Feature 3 | HVA Screen |
| Key Feature 2 | QD-Mini LED |
| GTIN | 5901292527877 |
| Colour | Black |
| Model Number | 98Q6C-UK |
| Key Feature 4 | AiPQ Processor |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 2x10 W+ 20W |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 1.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| USB Recording | Yes |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Width with Stand | 218 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 52.8 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 143 cm |
| Shipping Weight | 52.8 kg |
| Shipping Width | 238.4 cm |
| Speakers | 2.1 |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 215 cm |
| Screen Technology | 4K Mini Led |
| Screen Size | 98 in |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 420 cm |
| Depth with Stand | 42 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 128.5 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | Yes |
| Features | QLED, QD-Mini LED, HVA Screen, AiPQ Processor |
| Energy Efficiency Class | E |
| Enhanced Refresh Rate | 240Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| Promotion 2 | . |
| Promotion 3 | . |
TCL 98Q6C-UK 98" 4K QD-Mini LED UHD Smart Google TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
