





























The TCL 98P8K-UK is a top-of-the-line 98-inch 4K QLED TV that offers stunning picture quality and a range of smart features. With HDR support and Google TV built-in, this TV delivers an immersive viewing experience like no other.
Key features of the TCL 98P8K-UK include:
- 98-inch 4K QLED display for crisp, clear images
- HDR support for enhanced contrast and color accuracy
- Google TV built-in for easy access to streaming services and apps
- Smart functionality allows for voice control and seamless integration with other smart devices
- Sleek design with slim bezels and a minimalist stand
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 218 cm |
| Height | 128.5 cm |
| Product Dimensions | 128.5cm x 218cm x 42cm |
| Vesa Mount Size | 600 x 400 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | TCL |
| Key Feature 1 | QLED technology |
| Key Feature 3 | HDR Multi-Format |
| Key Feature 2 | Hi-Performance Vertical Alignment Screen |
| GTIN | 5901292526252 |
| Colour | Black |
| Model Number | 98P8K-UK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 1 |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, Netflix, Amazon Video, Youtube |
| Width with Stand | 218 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 52.8 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 143 cm |
| Shipping Weight | 75.1 kg |
| Shipping Width | 238.4 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 21.5 cm |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 42 cm |
| Depth with Stand | 42 cm |
| Backlight Technology | LED |
| Height with Stand | 128.5 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Features | QLED technology, Hi-Performance Vertical Alignment Screen, HDR Multi-Format |
| Energy Efficiency Class | E |
| Enhanced Refresh Rate | 288Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 eARC |
| Promotion 2 | . |
| Promotion 3 | . |
TCL 98P8K-UK 98" 4K QLED HDR Ultra HD Google TV
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
