





























Experience stunning visuals with the TCL 85T8C-UK 85" 4K QLED HDR Smart Ultra HD Google TV. This massive 85-inch TV features QLED technology for vibrant colors and deep blacks, as well as HDR support for enhanced contrast and detail. With Google TV built-in, you can easily access your favorite streaming services and apps, while the ultra HD resolution ensures a crystal-clear picture.
- Massive 85-inch screen for immersive viewing experience
- QLED technology for vibrant colors and deep blacks
- HDR support for enhanced contrast and detail
- Google TV built-in for easy access to streaming services and apps
- Ultra HD resolution for crystal-clear picture quality
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 189 cm |
| Height | 115.2 cm |
| Product Dimensions | 115.2cm x 189cm x 37.2cm |
| Vesa Mount Size | 600 x 400 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | TCL |
| Key Feature 1 | QLED technology |
| Key Feature 3 | HDR Multi-Format |
| Key Feature 2 | Hi-Performance Vertical Alignment Screen |
| GTIN | 5901292527921 |
| Colour | Black |
| Model Number | 85T8C-UK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 1 |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, Netflix, Amazon Video, Youtube |
| Width with Stand | 189 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 31 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 126 cm |
| Shipping Weight | 48 kg |
| Shipping Width | 206 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 19 cm |
| Screen Size | 85 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 37.2 cm |
| Depth with Stand | 37.2 cm |
| Backlight Technology | LED |
| Height with Stand | 115.2 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Features | QLED technology, Hi-Performance Vertical Alignment Screen, HDR Multi-Format |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 288Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 eARC |
| Promotions | TCL Free TV Setup |
| Promotion 2 | . |
| Promotion 3 | . |
TCL 85T8C-UK 85" 4K QLED HDR Smart Ultra HD Google TV
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
