

























The TCL 85Q7C-UK is an 85-inch 4K QD-Mini LED UHD Smart Google TV that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- 85-inch 4K QD-Mini LED display for vibrant colors and sharp contrast
- Google TV platform for easy access to streaming services and apps
- Dolby Atmos sound technology for immersive audio experience
- Full array local dimming for deeper blacks and brighter whites
- Hands-free voice control with Google Assistant
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus LED 4K UHD Televisions |
| Width | 188.8 cm |
| Height | 112.4 cm |
| Product Dimensions | 112.4cm x 188.8cm x 37.9cm |
| Vesa Mount Size | 600 x 400 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | TCL |
| Key Feature 1 | QD-Mini LED |
| Key Feature 3 | AiPQ Processor |
| Key Feature 2 | HVA Screen |
| GTIN | 5901292528065 |
| Colour | Black |
| Model Number | 85Q7C-UK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 1.0 |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, Netflix, Amazon Video, Youtube |
| Width with Stand | 188.8 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 34.1 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 126 cm |
| Shipping Weight | 34.1 kg |
| Shipping Width | 206 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 21 cm |
| Screen Size | 85 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 37.9 cm |
| Depth with Stand | 37.9 cm |
| Backlight Technology | LED |
| Height with Stand | 112.4 cm |
| Maximum Resolution | 3848 x 2160 |
| Features | QD-Mini LED, HVA Screen, AiPQ Processor |
| Energy Efficiency Class | D |
| Enhanced Refresh Rate | 288Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 eARC |
| Promotion 2 | . |
| Promotion 3 | . |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 85 |
TCL 85Q7C-UK 85" 4K QD-Mini LED UHD Smart Google TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

