























The TCL 85Q6C-UK is an 85-inch 4K QD-Mini LED UHD Smart Google TV that offers a stunning viewing experience with vibrant colors and sharp details. With Google TV, you can easily access your favorite streaming services and apps, while the QD-Mini LED technology provides exceptional brightness and contrast for a more immersive viewing experience.
- 85-inch display size for a cinematic viewing experience
- 4K resolution for sharp and detailed images
- QD-Mini LED technology for enhanced brightness and contrast
- Smart TV functionality with Google TV for easy access to streaming services and apps
- Sleek design that will complement any living room decor
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus LED 4K UHD Televisions |
| Width | 189 cm |
| Height | 116.1 cm |
| Product Dimensions | 116.1cm x 189cm x 372cm |
| Vesa Mount Size | 600 x 400 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | TCL |
| Key Feature 1 | QLED |
| Key Feature 3 | HVA Screen |
| Key Feature 2 | QD-Mini LED |
| GTIN | 5901292527884 |
| Colour | Black |
| Model Number | 85Q6C-UK |
| Key Feature 4 | AiPQ Processor |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 2x10 W+ 20W |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB Recording | Yes |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Width with Stand | 189 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 33.3 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 126 cm |
| Shipping Weight | 33.3 kg |
| Shipping Width | 206 cm |
| Speakers | 2.1 |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 190 cm |
| Screen Technology | 4K Mini Led |
| Screen Size | 85 in |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 372 cm |
| Depth with Stand | 37.2 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 116.1 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3841 x 2160 |
| Headphone | Yes |
| Features | QLED, QD-Mini LED, HVA Screen, AiPQ Processor |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 240Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 3.1 |
| Promotion 2 | . |
| Promotion 3 | . |
TCL 85Q6C-UK 85" 4K QD-Mini LED UHD Smart Google TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
