























Key features of the TCL 85P7K-UK 85" QLED Direct LED HDR Google TV include:
- 85-inch QLED display for stunning picture quality
- Direct LED backlighting for uniform brightness
- High Dynamic Range (HDR) support for enhanced contrast and color
- Google TV platform for easy access to streaming apps and content
- Dolby Atmos sound technology for immersive audio experience
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 189 cm |
| Height | 108.9 cm |
| Product Dimensions | 108.9cm x 189cm x 6.3cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | TCL |
| Key Feature 1 | Direct LED |
| Key Feature 3 | Hi-Performance Vertical Alignment |
| Key Feature 2 | AiPQ Processor |
| GTIN | 5901292526306 |
| Colour | Black |
| Model Number | 85P7K-UK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 2x10 W+15W |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 2.0 |
| Number of HDMI Ports | 3.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 600 x 400mm |
| Width with Stand | 147.7 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 30.3 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 126 cm |
| Shipping Weight | 48 kg |
| Shipping Width | 206 cm |
| Speakers | 2 |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 19 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 85 in |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 6.3 cm |
| Depth with Stand | 37.2 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 115.2 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Features | Direct LED, AiPQ Processor, Hi-Performance Vertical Alignment |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 120HZ |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| Vesa Bracket Size | 600 x 400 |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 85 |
TCL 85P7K-UK 85" QLED Direct LED HDR Google TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
