

























































The TCL 75T8C-UK 75" 4K QLED HDR Ultra HD Google TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and advanced smart features. With its QLED technology, this TV delivers vibrant colors, deep blacks, and sharp details for an immersive viewing experience. The HDR support ensures that you can enjoy content with enhanced contrast and brightness, making every scene come to life.
Key features of the TCL 75T8C-UK 75" 4K QLED HDR Ultra HD Google TV include:
- 75" 4K QLED display for crisp and clear visuals
- High Dynamic Range (HDR) support for enhanced contrast and brightness
- Google TV platform for easy access to streaming services and apps
- Ultra HD resolution for stunning clarity and detail
- Advanced picture technologies for lifelike colors and deep blacks
- Sleek design that complements any living space
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 75 to 79 inch QLED 4 UHD Televisions |
| Width | 166.6 cm |
| Height | 95.8 cm |
| Product Dimensions | 95.8cm x 166.6cm x 7cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | TCL |
| Key Feature 1 | QLED technology |
| Key Feature 3 | Hi-Performance Vertical Alignment |
| Key Feature 2 | AiPQ Processor |
| GTIN | 5901292527938 |
| Colour | Black |
| Model Number | 75T8C-UK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 2x10 W+15W |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 400x400mm |
| Width with Stand | 131.6 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 22.9 kg |
| Shipping Height | 112.5 cm |
| Shipping Weight | 32.5 kg |
| Shipping Width | 185 cm |
| Speakers | 2 |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 17.8 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 75 in |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 7 cm |
| Depth with Stand | 24.7 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 103.5 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | Yes |
| Features | QLED technology, AiPQ Processor, Hi-Performance Vertical Alignment |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 240Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| Promotion 2 | . |
| Promotion 3 | . |
TCL 75T8C-UK 75" 4K QLED HDR Ultra HD Google TV
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
