

















































The TCL 75P7K-UK is a 75-inch 4K QLED TV that offers stunning picture quality and advanced smart features.
Key features include:
- 4K QLED display for vibrant colors and sharp contrast
- Direct LED technology for precise lighting control
- HDR support for enhanced brightness and detail
- Google TV platform for easy access to streaming apps and content
- Sleek design with slim bezels and a premium finish
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 75 to 79 inch QLED 4 UHD Televisions |
| Width | 166.6 cm |
| Height | 95.8 cm |
| Product Dimensions | 95.8cm x 166.6cm x 7cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | TCL |
| Key Feature 1 | Direct LED |
| Key Feature 3 | Hi-Performance Vertical Alignment |
| Key Feature 2 | AiPQ Processor |
| GTIN | 5901292526313 |
| Colour | Black |
| Model Number | 75P7K-UK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 2x10 W |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 400x400mm |
| Width with Stand | 131.6 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 22.9 kg |
| Shipping Height | 112.5 cm |
| Shipping Weight | 2.5 kg |
| Shipping Width | 185 cm |
| Speakers | 2 |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 17.8 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 75 in |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 7 cm |
| Depth with Stand | 24.7 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 103.5 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Features | Direct LED, AiPQ Processor, Hi-Performance Vertical Alignment |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 120HZ |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
TCL 75P7K-UK 75" 4K QLED Direct LED HDR Google TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
