

























































The TCL 65T8C-UK 65' 4K QLED HDR Ultra HD Google TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key Features:
- 65-inch display with 4K resolution for crystal-clear visuals
- QLED technology for vibrant colors and deep contrast
- HDR support for enhanced brightness and contrast
- Google TV platform for easy access to streaming services and apps
- Smart functionality allows for voice control and seamless integration with other smart devices
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 65 to 74 QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 144.4 cm |
| Height | 83.1 cm |
| Product Dimensions | 83.1cm x 144.4cm x 6.9cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | TCL |
| Key Feature 1 | QLED technology |
| Key Feature 3 | Hi-Performance Vertical Alignment |
| Key Feature 2 | AiPQ Processor |
| GTIN | 5901292527945 |
| Model Number | 65T8C-UK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 2x10 W+15W |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 400 x 300 |
| Width with Stand | 113.4 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 15.8 kg |
| Shipping Height | 100 cm |
| Shipping Weight | 23.6 kg |
| Shipping Width | 160.8 cm |
| Speakers | 2 |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 15.5 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 65 in |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 6.9 cm |
| Depth with Stand | 32 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 89.3 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | Yes |
| Features | QLED technology, AiPQ Processor, Hi-Performance Vertical Alignment |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 240Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| Promotion 2 | . |
| Promotion 3 | . |
TCL 65T8C-UK 65" 4K QLED HDR Ultra HD Google TV
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
