





















The TCL 65Q6C-UK is a top-of-the-line 65-inch 4K QD-Mini LED UHD Smart Google TV that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- 65-inch display with 4K resolution for crisp and clear images
- Quantum Dot-Mini LED technology for vibrant colors and deep contrast
- Smart TV capabilities with Google TV for easy access to streaming services and apps
- Dolby Vision and Dolby Atmos support for cinematic audio and visual experience
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
- Sleek design with slim bezels for a modern look
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 65 to 74 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 144.7 cm |
| Height | 89.5 cm |
| Product Dimensions | 89.5cm x 144.7cm x 296cm |
| Vesa Mount Size | 300 x 300 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | TCL |
| Key Feature 1 | QLED |
| Key Feature 3 | HVA Screen |
| Key Feature 2 | QD-Mini LED |
| GTIN | 5901292527907 |
| Colour | Black |
| Model Number | 65Q6C-UK |
| Key Feature 4 | AiPQ Processor |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 2x10 W+ 20W |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB Recording | Yes |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Width with Stand | 144.7 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 17.2 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 100 cm |
| Shipping Weight | 17.2 kg |
| Shipping Width | 160.8 cm |
| Speakers | 2.1 |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 145 cm |
| Screen Technology | 4K Mini Led |
| Screen Size | 65 in |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 296 cm |
| Depth with Stand | 29.6 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 89.5 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3843 x 2160 |
| Headphone | Yes |
| Features | QLED, QD-Mini LED, HVA Screen, AiPQ Processor |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 240Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 5.1 |
| Promotion 2 | . |
| Promotion 3 | . |
TCL 65Q6C-UK 65" 4K QD-Mini LED UHD Smart Google TV
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
