





| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 65 to 74 QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 143.4 cm |
| Height | 86 cm |
| Product Dimensions | 86cm x 143.4cm x 36.8cm |
| Vesa Mount Size | 300 x 300 mm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | TCL |
| Key Feature 1 | QD-Mini LED Screen ? Delivers vibrant colours instantly |
| Key Feature 3 | TSR AiPQ Processor ? Boosts picture and sound intelligently |
| Key Feature 2 | DOLBY ATMOS & DTS:X Sound ? Creates immersive audio depth |
| GTIN | 5901292526085 |
| Colour | Black |
| Model Number | 65C8K-UK |
| Key Feature 4 | 144Hz Refresh Rate ? Ensures smooth and fluid visuals |
| Product Type | TV |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, Netflix, Amazon Video, Youtube |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 23.1 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 100 cm |
| Shipping Weight | 30.6 kg |
| Shipping Width | 164.5 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 16.5 cm |
| Screen Technology | 4KUHD |
| Screen Size | 65 in |
| Depth | 36.8 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Features | QD-Mini LED Screen ? Delivers vibrant colours instantly, DOLBY ATMOS & DTS:X Sound ? Creates immersive audio depth, TSR AiPQ Processor ? Boosts picture and sound intelligently, 144Hz Refresh Rate ? Ensures smooth and fluid visuals |
| Energy Efficiency Class | D |
| Enhanced Refresh Rate | 144Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 eARC |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 65 |
TCL 65C8K-UK 55" 4K Ultra HD QD-Mini LED TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

