

























































The TCL 55V6C-UK 55" 4K Direct LED HDR Google TV is a high-quality television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- 55" 4K Ultra HD display for crisp, clear images
- Direct LED technology for enhanced contrast and brightness
- HDR support for vibrant colors and improved picture quality
- Google TV platform for access to a wide range of apps and streaming services
- Smart TV functionality for easy navigation and control
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 55 to 64 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 122.6 cm |
| Height | 71.1 cm |
| Product Dimensions | 71.1cm x 122.6cm x 7.2cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | TCL |
| Key Feature 1 | Direct LED |
| Key Feature 3 | Hi-Performance Vertical Alignment |
| Key Feature 2 | AiPQ Processor |
| GTIN | 5901292526382 |
| Colour | Black |
| Model Number | 55V6C-UK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 2x10 W |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 200 x 200mm |
| Width with Stand | 75 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 8.8 kg |
| Shipping Height | 82.5 cm |
| Shipping Weight | 12.7 kg |
| Shipping Width | 135.5 cm |
| Speakers | 2 |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 124 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 55 in |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 7.2 cm |
| Depth with Stand | 25.5 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 75 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Features | Direct LED, AiPQ Processor, Hi-Performance Vertical Alignment |
| Energy Efficiency Class | E |
| Enhanced Refresh Rate | 120HZ |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
TCL 55V6C-UK 55" 4K Direct LED HDR Google TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
