

























































The TCL 55T8C-UK 55" 4K QLED HDR Ultra HD Google TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and a range of smart features.
Key features of the TCL 55T8C-UK include:
- 55" 4K QLED display for crisp, clear images
- High Dynamic Range (HDR) technology for enhanced contrast and color
- Google TV platform for access to a wide range of streaming services and apps
- Ultra HD resolution for a lifelike viewing experience
- Sleek design with slim bezels for a modern look
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 122.4 cm |
| Height | 70.8 cm |
| Product Dimensions | 70.8cm x 122.4cm x 7cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | TCL |
| GTIN | 5901292527952 |
| Colour | Black |
| Model Number | 55T8C-UK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 2x10 W+15W |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 300 x 300mm |
| Width with Stand | 92 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 10.5 kg |
| Shipping Height | 83 cm |
| Shipping Weight | 14.2 kg |
| Shipping Width | 136 cm |
| Speakers | 2 |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 12.8 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 55 in |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 7 cm |
| Depth with Stand | 27.4 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 76.5 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | Yes |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 240Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| Promotion 2 | . |
| Promotion 3 | . |
TCL 55T8C-UK 55" 4K QLED HDR Ultra HD Google TV
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
