

























The TCL 55Q7C-UK 55" 4K QD-Mini LED UHD Smart Google TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features of the TCL 55Q7C-UK 55" 4K QD-Mini LED UHD Smart Google TV include:
- 4K Ultra HD resolution for crisp, clear images
- Quantum Dot technology for vibrant colors and enhanced brightness
- Mini LED backlighting for precise local dimming and improved contrast
- Smart TV functionality with Google TV for easy access to streaming services and apps
- Dolby Atmos sound for immersive audio experience
- Hands-free voice control with Google Assistant built-in
- Sleek design with slim bezels and a premium metal finish
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 55 to 64 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 122.6 cm |
| Height | 76 cm |
| Product Dimensions | 76cm x 122.6cm x 27cm |
| Vesa Mount Size | 300 x 300 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | TCL |
| Key Feature 1 | QD-Mini LED |
| Key Feature 3 | AiPQ Processor |
| Key Feature 2 | HVA Screen |
| GTIN | 5901292528003 |
| Colour | Black |
| Model Number | 55Q7C-UK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 1.0 |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, Netflix, Amazon Video, Youtube |
| Width with Stand | 122.6 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 14.5 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 87.5 cm |
| Shipping Weight | 14.5 kg |
| Shipping Width | 140 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 15 cm |
| Screen Size | 55 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 27 cm |
| Depth with Stand | 30 cm |
| Backlight Technology | LED |
| Height with Stand | 76 cm |
| Maximum Resolution | 3851 x 2160 |
| Features | QD-Mini LED, HVA Screen, AiPQ Processor |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 240Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 eARC |
| Promotion 2 | . |
| Promotion 3 | . |
| Screen Size (inches) | 55 |
TCL 55Q7C-UK 55" 4K QD-Mini LED UHD Smart Google TV
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

