



















































The TCL 50P7K-UK is a 50-inch 4K QLED TV with Direct LED technology, HDR support, and built-in Google TV for a seamless viewing experience.
Key features include:
- 4K QLED display for stunning picture quality
- Direct LED technology for enhanced contrast and brightness
- HDR support for vivid colors and sharp details
- Built-in Google TV for easy access to your favorite streaming services and apps
- Sleek design with slim bezels for a modern look
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 111.1 cm |
| Height | 64.6 cm |
| Product Dimensions | 64.6cm x 111.1cm x 6.9cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | TCL |
| Key Feature 1 | Direct LED technology |
| Key Feature 3 | Hi-Performance Vertical Alignment Screen |
| Key Feature 2 | Google TV |
| GTIN | 5901292526344 |
| Colour | Black |
| Model Number | 50P7K-UK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 2x10 W |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 300 x 300mm |
| Width with Stand | 85.2 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 8.7 kg |
| Shipping Height | 77.5 cm |
| Shipping Weight | 12.1 kg |
| Shipping Width | 126.5 cm |
| Speakers | 2 |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 13.5 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 50 in |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 6.9 cm |
| Depth with Stand | 28 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 67.9 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Features | Direct LED technology, Google TV, Hi-Performance Vertical Alignment Screen |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 120HZ |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
TCL 50P7K-UK 50" 4K QLED Direct LED HDR Google TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
