



























The TCL 43V5C-UK 43" FHD TV is a high-quality television that offers stunning picture quality and smart functionality. With Google Smart TV built-in, you can easily access your favorite streaming services and apps with just the sound of your voice.
Key Features:
- 43" Full HD display for crisp, clear images
- Google Smart TV for easy access to streaming services and apps
- Dolby Audio technology for immersive sound quality
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
- Sleek design that will complement any living room decor
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 95.4 cm |
| Height | 60.2 cm |
| Product Dimensions | 60.2cm x 95.4cm x 18.4cm |
| Vesa Mount Size | 100 x 100 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | TCL |
| Key Feature 1 | QLED technology |
| Key Feature 3 | HDR Multi-Format |
| Key Feature 2 | Hi-Performance Vertical Alignment Screen |
| GTIN | 5901292527969 |
| Colour | Black |
| Model Number | 43V5C-UK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 1.0 |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, Netflix, Amazon Video, Youtube |
| Width with Stand | 95.4 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 5.1 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 64.6 cm |
| Shipping Weight | 10.56 kg |
| Shipping Width | 107.5 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 12.2 cm |
| Screen Size | 43 in |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Depth | 18.4 cm |
| Depth with Stand | 18.4 cm |
| Backlight Technology | LED |
| Height with Stand | 60.2 cm |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Features | QLED technology, Hi-Performance Vertical Alignment Screen, HDR Multi-Format |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 120HZ |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 eARC |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 43 |
TCL 43V5C-UK 43" FHD TV Google Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

