





















































Key features of the TCL 43P7K-UK include:
- 4K QLED display: Enjoy crisp, clear images with four times the resolution of Full HD.
- Direct LED backlighting: Provides uniform brightness and better contrast for a more lifelike picture.
- HDR technology: Enhances the contrast and color accuracy of the image for a more dynamic viewing experience.
- Google TV: Access your favorite streaming apps, games, and more with Google TV built-in.
- Dolby Atmos sound: Enjoy immersive, multi-dimensional audio that enhances the viewing experience.
With its combination of advanced display technologies and smart features, the TCL 43P7K-UK is a great choice for anyone looking to upgrade their home entertainment setup.
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 95.6 cm |
| Height | 55.9 cm |
| Product Dimensions | 55.9cm x 95.6cm x 7.3cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | TCL |
| Key Feature 1 | Direct LED technology |
| Key Feature 3 | Hi-Performance Vertical Alignment Screen |
| Key Feature 2 | Google TV |
| GTIN | 5901292526351 |
| Colour | Black |
| Model Number | 43P7K-UK |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 2x10 W |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 200 x 100mm |
| Width with Stand | 71.6 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 6.6 kg |
| Shipping Height | 64.6 cm |
| Shipping Weight | 9 kg |
| Shipping Width | 107.5 cm |
| Speakers | 2 |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 12.2 cm |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 43 in |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 7.3 cm |
| Depth with Stand | 18.5 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 60 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Features | Direct LED technology, Google TV, Hi-Performance Vertical Alignment Screen |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 120HZ |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
TCL 43P7K-UK 43" 4K QLED Direct LED HDR Google TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
