















The Sylvox S100MCMA0 Outdoor TV Full Motion Wall Mount is the perfect solution for mounting your outdoor TV securely and allowing for maximum flexibility in positioning.
Key features include:
- Full motion design allows for easy adjustment of viewing angle
- Heavy-duty construction ensures stability and durability
- Weatherproof coating protects against outdoor elements
- Compatible with most outdoor TVs
- Easy installation with included hardware
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Wall Brackets |
| Width | 10.01 cm |
| Height | 11.51 cm |
| Product Dimensions | 11.51cm x 10.01cm x 5cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Sylvox |
| Key Feature 1 | Compact & Versatile: 6 dual arms swivel ?45? |
| Key Feature 3 | Extend 19.6", and retract to 1.9" |
| Key Feature 2 | Tilt 8? forward/5? back |
| GTIN | 850070802765 |
| Colour | Black |
| Model Number | S100MCMA0 |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV Wall Mount |
| Weight | 4.1 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 58.6 cm |
| Shipping Weight | 6.2 kg |
| Shipping Width | 7 cm |
| Shipping Depth | 44.3 cm |
| Depth | 5 cm |
| Additional Information | Fits 40"-75" TVs, VESA 300x200 to 600x400mm |
| Features | Compact & Versatile: 6 dual arms swivel ?45°, Tilt 8° forward/5° back, Extend 19.6", and retract to 1.9" |
Sylvox S100MCMA0 Outdoor TV Full Motion Wall Mount
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

