



















Introducing the Sylvox OT65B1K4GC 65' Partial Sun Outdoor TV, designed to bring your favorite entertainment outdoors with its weatherproof and sunlight-readable display.
Key features include:
- 65-inch screen size for a large outdoor viewing experience
- Partial Sun technology ensures optimal visibility even in bright sunlight
- Weatherproof construction protects against rain, snow, and extreme temperatures
- High-definition resolution for crisp and clear picture quality
- Anti-glare screen coating reduces reflections for better viewing angles
- Built-in speakers provide quality audio without the need for external speakers
- Multiple HDMI and USB ports for connecting various devices
| Colour Group | N/A |
|---|---|
| Product Range | 65 to 74 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 146.2 cm |
| Height | 84.9 cm |
| Product Dimensions | 84.9cm x 146.2cm x 8.66cm |
| Vesa Mount Size | 400 x 400 |
| Manufacturer | Sylvox |
| Key Feature 1 | Crisp, clear 4K Ultra HD viewing |
| Key Feature 3 | Weather-ready with IP55 rating |
| Key Feature 2 | High brightness for any room |
| GTIN | 810191900382 |
| Model Number | OT65B1K4GC |
| Key Feature 4 | Seamless smart TV via webOS |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 185W |
| Operating System | webOS |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| TV Services | Netflix, prime, Youtube etc |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 27.5 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 98.5 cm |
| Shipping Weight | 36.3 kg |
| Shipping Width | 160.5 cm |
| Speakers | 2*10W |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 19.5 cm |
| Screen Technology | LED |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 8.66 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | DLED |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Crisp, clear 4K Ultra HD viewing , High brightness for any room, Weather-ready with IP55 rating, Seamless smart TV via webOS |
| Energy Efficiency Class | G |
| Enhanced Refresh Rate | 60Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2 |
| Outdoor IP55 weatherproof rated | Yes |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 65 |
Sylvox OT65B1K4GC 65" Partial Sun Outdoor TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


