

















Immerse yourself in your favorite music with the Sony WHCH520P.CE7 Wireless Bluetooth Over ear headphones in Pink. These headphones offer a comfortable over-ear design with cushioned ear cups for extended listening sessions. With Bluetooth connectivity, you can easily pair your device and enjoy wireless listening freedom.
The Sony WHCH520P.CE7 headphones feature a built-in microphone for hands-free calling and voice assistant compatibility. The swivel design allows for easy portability and storage, while the 30mm drivers deliver clear and powerful sound. With a long battery life of up to 20 hours, you can enjoy your music all day long.
Key features:
- Wireless Bluetooth connectivity for hassle-free listening
- Built-in microphone for hands-free calling and voice assistant compatibility
- Swivel design for easy portability and storage
- 30mm drivers for clear and powerful sound
- Up to 20 hours of battery life for all-day listening
| Colour Group | Pink |
|---|---|
| Product Range | Wireless |
| Width | 15 cm |
| Height | 19 cm |
| Product Dimensions | 19cm x 15cm x 4cm |
| Colour | Pink |
| Manufacturer | Sony |
| Key Feature 1 | Sony Headphones Connect app |
| Key Feature 3 | Bluetooth? wireless technology |
| Key Feature 2 | 50 hours of battery and quick charging |
| GTIN | 4548736166462 |
| Colour | Pink |
| Model Number | WHCH520P.CE7 |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Headphones |
| Weight | 0.15 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 22.8 cm |
| Shipping Weight | 0.3 kg |
| Shipping Width | 17.2 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 4.4 cm |
| Depth | 4 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Features | Sony Headphones Connect app, 50 hours of battery and quick charging, Bluetooth? wireless technology |
| Earpiece Type | Over-Ear |
Sony WHCH520P.CE7 Wireless Bluetooth Over ear headphones - Pink
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

