









Experience superior sound quality and ultimate comfort with the Sony WFC710NL.CE7 Wireless Noise Cancelling Bluetooth Earbuds in Blue. These earbuds feature industry-leading noise cancellation technology, allowing you to enjoy your music without any distractions. The Bluetooth connectivity ensures a seamless wireless experience, while the ergonomic design provides a secure and comfortable fit for all-day wear.
- Industry-leading noise cancellation technology
- Bluetooth connectivity for wireless convenience
- Ergonomic design for a secure and comfortable fit
- Long-lasting battery life for extended listening sessions
- High-quality sound for an immersive listening experience
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | Wireless |
| Colour | Blue |
| Manufacturer | Sony |
| Key Feature 1 | Noise Cancelling |
| Key Feature 3 | Intuitive touch sensor controls |
| Key Feature 2 | Ambient Sound mode |
| GTIN | 4548736164260 |
| Colour | Blue |
| Model Number | WFC710NL.CE7 |
| Key Feature 4 | Enjoy up to 40 hours* of battery life |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Earbuds |
| Noise Cancelling | Yes |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 12.1 cm |
| Shipping Weight | 0.1 kg |
| Shipping Width | 8.7 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 3.8 cm |
| Charging Time | 10min charge = 1hr playback |
| Bluetooth | Yes |
| Features | Noise Cancelling, Ambient Sound mode, Intuitive touch sensor controls , Enjoy up to 40 hours* of battery life |
| Earpiece Type | In-Ear |
Sony WFC710NL.CE7 Wireless Noise Cancelling Bluetooth Earbuds - Blue
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

