































Experience high-quality sound and ultimate comfort with the Sony WFC710NB.CE7 Wireless Noise Cancelling Bluetooth Earbuds in Black. These earbuds are designed to provide a truly immersive listening experience, whether you're at home, on the go, or working out at the gym.
The wireless design allows for freedom of movement, while the noise-cancelling technology blocks out external distractions so you can focus on your music or calls. The Bluetooth connectivity ensures a seamless connection to your devices, while the long battery life keeps you listening for hours on end.
Key Features:
- Wireless design for ultimate freedom of movement
- Noise-cancelling technology blocks out external distractions
- Bluetooth connectivity for seamless pairing with devices
- Long battery life for extended listening sessions
- Comfortable fit for all-day wear
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Wireless |
| Product Dimensions | N/A |
| Sound Mode | Ambient |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Sony |
| Key Feature 1 | Noise Sensor Technology with dual microphones |
| Key Feature 3 | Waterproof |
| Key Feature 2 | 10m Effective Range |
| GTIN | 4548736164161 |
| Colour | Black |
| Key Feature 5 | Easy hands-free calling |
| Model Number | WFC710NB.CE7 |
| Key Feature 4 | Adaptive Sound Control |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Ear Buds |
| Noise Cancelling | Yes |
| Package Contents | Charging Case, USB Cable, Hybrid Silicone Rubber Earbuds, Warranty Card, Reference Guide |
| Weight | 5.2 kg |
| Wireless Operating Distance | 10 m |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 12.1 cm |
| Shipping Weight | 0.1 kg |
| Shipping Width | 8.7 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 3.8 cm |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Additional Information | Volume Control, Frequency Response (bluetooth communication) 20 Hz - 20,000 Hz (44.1 kHz sampling), 5mm Driver Unit, DSEE, Ambient Sound Mode |
| Charging Time | Approx. 3.5 hrs (USB charging) |
| Bluetooth | Yes |
| Features | Noise Sensor Technology with dual microphones, 10m Effective Range, Waterproof, Adaptive Sound Control, Easy hands-free calling |
| Earpiece Type | In-Ear |
Sony WFC710NB.CE7 Wireless Noise Cancelling Bluetooth Earbuds - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

