















Introducing the Sony SRSULT30H.CE7 ULT Field 3 Wireless Bluetooth Speaker in a sleek grey color. This portable speaker delivers powerful sound quality in a compact design, making it perfect for on-the-go use.
Key features include:
- Ultimate Field 3 technology for immersive sound experience
- Wireless Bluetooth connectivity for seamless music streaming
- Compact and portable design for easy transport
- Long-lasting battery life for extended listening sessions
- Water-resistant construction for worry-free outdoor use
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Bluetooth |
| Width | 25.6 cm |
| Height | 11.3 cm |
| Product Dimensions | 11.3cm x 25.6cm x 7.9cm |
| Colour | Grey |
| Manufacturer | Sony |
| Key Feature 1 | 7-band EQ |
| Key Feature 3 | Compact and portable |
| Key Feature 2 | ULT POWER SOUND |
| GTIN | 4548736164598 |
| Colour | Grey |
| Model Number | SRSULT30H.CE7 |
| Key Feature 4 | 24 hours of battery life, plus quick charging (10min charge = 2hr playback) |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Wireless Speaker |
| Weight | 1.2 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 15.5 cm |
| Shipping Weight | 1.7 kg |
| Shipping Width | 28.6 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 114 cm |
| Depth | 7.9 cm |
| Audio Formats | SBC/AAC |
| Additional Information | Anywhere, any weather. IP67 rated waterproof, dustproof, and salt water resistant ? it?s even rustproof and shockproof too., Frequency band: 2.4Ghz, |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | USB-C (DC IN /OUT only) |
| Features | 7-band EQ, ULT Power Sound, Compact and portable, 24 hours of battery life, plus quick charging (10min charge = 2hr playback) |
| Format Supported | A2DP / AVRCP / HFP / HSP |
Sony SRSULT30H.CE7 ULT Field 3 (ULT30) Wireless Bluetooth Speaker - Grey
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

