

























The Sony K98XR55BP.UKA 98" BRAVIA 5 Ultra HD LED TV offers an immersive viewing experience with its large screen size and stunning picture quality. With 5 times the resolution of Full HD, this TV delivers crystal-clear images and vibrant colors, bringing your favorite movies and shows to life.
Key Features:
- 98" screen size for a truly cinematic experience
- 5 Ultra HD resolution for sharp and detailed images
- LED technology for bright and vivid colors
- BRAVIA technology for enhanced picture quality
- Smart TV capabilities for streaming your favorite content
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus LED 4K UHD Televisions |
| Width | 219.9 cm |
| Height | 132.5 cm |
| Product Dimensions | 132.5cm x 219.9cm x 48.8cm |
| Smart App Control | Google Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit |
| Vesa Mount Size | 600 x 400 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Sony |
| Key Feature 1 | Triluminos Pro Max - Unmatched colour vibrancy |
| Key Feature 3 | Acoustic Centre Sync - Harmonises audio seamlessly |
| Key Feature 2 | Acoustic Surface Audio+ - Immersive sound experience |
| GTIN | 4548736167650 |
| Colour | Black |
| Model Number | K98XR55BP.UKA |
| Key Feature 4 | Advanced 4K technology - Stunning picture fidelity |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Power | 621 W |
| RMS Output Power | 10W + 10W + 10W + 10W |
| Scan Format | Progressive |
| Operating System | Android |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| TV Services | Over 10,000 apps and games including: BBC iPlayer, Netflix, Prime, ITVX, Pluto TV, Sony Pictures Core, Disney+, Apple TV, Youtube, Rakuten, Google Play, Discovery+, Now TV, Paramount+, U, Spotify and Crunchyroll |
| Width with Stand | 219.9 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Webcam | Yes |
| Weight | 71.4 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Warranty Information | registration required*consumer must register within 90 days of purchase via www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty. |
| Shipping Height | 139.6 cm |
| Shipping Weight | 94 kg |
| Shipping Width | 233.2 cm |
| Speakers | Acoustic Multi-Audio (Full Range x 2 / Tweeter x 2) |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 28.6 cm |
| Screen Technology | Mini LED |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 48.8 cm |
| Depth with Stand | 48.8 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Mini LED |
| Additional Information | Complete package for home cinema: Experience cinema technologies in your living room, including Dolby Vision/Atmos, DTS:X, and IMAX Enhanced. Movies are included on SONY PICTURES CORE. |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 132.5 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Triluminos Pro Max - Unmatched colour vibrancy, Acoustic Surface Audio+ - Immersive sound experience, Acoustic Centre Sync - Harmonises audio seamlessly, Advanced 4K technology - Stunning picture fidelity |
| Energy Efficiency Class | C |
| Enhanced Refresh Rate | 100/120Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | HDMI 2.1 (x2) / HDMI 2.0 (x2) |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 98 |
Sony K98XR55BP.UKA 98" BRAVIA 5 Ultra HD LED TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



