

















Introducing the Sony K85XR55BP.UKA 85" 4K BRAVIA 5 Mini LED HDR Google TV, a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key Features:
- 85" 4K display with BRAVIA 5 Mini LED technology for enhanced brightness and contrast
- High Dynamic Range (HDR) support for lifelike colors and detailed images
- Google TV platform for easy access to streaming services, apps, and more
- Smart remote with voice control for hands-free operation
- Dolby Atmos support for immersive audio experience
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 80 inch plus LED 4K UHD Televisions |
| Width | 189.5 cm |
| Height | 111.7 cm |
| Product Dimensions | 111.7cm x 189.5cm x 47.4cm |
| Smart App Control | Google Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit |
| Includes Freely | No |
| Vesa Mount Size | 400 x 400 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Sony |
| Key Feature 1 | Sound-from-screen |
| Key Feature 3 | Dolby Vision/Atmos, DTS:X, and IMAX Enhanced |
| Key Feature 2 | With Google Assistant |
| GTIN | 4548736167421 |
| Colour | Black |
| Model Number | K85XR55BP.UKA |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Power | 393 W |
| RMS Output Power | 10W + 10W + 10W + 10W |
| Scan Format | Progressive |
| Operating System | Android |
| Number of USB Ports | 2.0 |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| VA & Streaming Apps | Apple TV, BBC iPlayer, Google Play, ITVPlayer, Netflix, Now TV, Prime, Rakuten, Spotify, YouTube |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| TV Services | Over 10,000 apps and games including: BBC iPlayer, Netflix, Prime, ITVX, Pluto TV, Sony Pictures Core, Disney+, Apple TV, Youtube, Rakuten, Google Play, Discovery+, Now TV, Paramount+, U, Spotify and Crunchyroll |
| Width with Stand | 189.5 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Webcam | Yes |
| Weight | 49.1 kg |
| Warranty Information | 5 year warranty (*registration required)consumer must register within 90 days of purchase via www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty. |
| Shipping Height | 123.3 cm |
| Shipping Weight | 60 kg |
| Shipping Width | 202.6 cm |
| Speakers | Acoustic Multi-Audio (Full Range x 2 / Tweeter x 2) |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 22.6 cm |
| Screen Technology | Mini LED |
| Screen Size | 85 in |
| Standard Refresh Rate | 100Hz (native) |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 47.4 cm |
| Depth with Stand | 47.4 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Mini LED |
| Bluetooth | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Sound-from-screen, With Google Assistant, Dolby Vision/Atmos, DTS:X, and IMAX Enhanced |
| Energy Efficiency Class | C |
| Enhanced Refresh Rate | 100/120Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | HDMI 2.1 (x2) / HDMI 2.0 (x2) |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 85 |
Sony K85XR55BP.UKA 85" 4K BRAVIA 5 Mini LED HDR Google TV
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



