







































The Sony K65XR90PU 65' BRAVIA 9 QLED 4K TV in Black offers a stunning visual experience with its advanced QLED technology and 4K resolution. The sleek design and high-quality construction make it a perfect addition to any home entertainment setup.
- 65-inch screen size for immersive viewing experience
- QLED technology for vibrant colors and high contrast
- 4K resolution for crystal-clear picture quality
- BRAVIA 9 processor for smooth and responsive performance
- Sleek black design that complements any home decor
- Smart TV capabilities for streaming your favorite content
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 65 to 74 QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 144.3 cm |
| Height | 84.6 cm |
| Product Dimensions | 84.6cm x 144.3cm x 34.9cm |
| Includes Freely | No |
| Satellite Tuner (General) | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Sony |
| Key Feature 1 | 4K HDR TV |
| Key Feature 3 | Smart features |
| Key Feature 2 | QLED Mini LED technology |
| GTIN | 4548736166073 |
| Colour | Black |
| Model Number | K65XR90PU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| VA & Streaming Apps | 4oD, BBC iPlayer, Disney+, My5, Prime Video, Spotify, UKTV Player, YouTube |
| USB | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 34.8 kg |
| Warranty Information | by redemption consumers registration via www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty with 90 days of purchase |
| Shipping Height | 100.3 cm |
| Shipping Weight | 49 kg |
| Shipping Width | 157.4 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 20 cm |
| Screen Technology | 4KUHD |
| Screen Size | 65 in |
| Standard Refresh Rate | 100hz/120hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 34.9 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | Mini LED |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Features | 4K HDR TV, QLED Mini LED technology, Smart features |
| Energy Efficiency Class | E |
| Ethernet | Yes |
| HDMI | Yes |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | Yes |
| Screen Size (inches) | 65 |
Sony K65XR90PU 65" BRAVIA 9 QLED 4K TV - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



