The Sony K65XR8AU 65" 4K OLED HDR Google TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features to enhance your viewing experience. With its OLED display technology, you can enjoy deep blacks, vibrant colors, and incredible contrast levels for a truly immersive visual experience. The Google TV platform allows you to easily access your favorite streaming services, apps, and content with just the sound of your voice thanks to the built-in Google Assistant.
- 65" OLED display for stunning picture quality
- 4K resolution for crisp, clear images
- HDR technology for enhanced contrast and color accuracy
- Google TV platform for easy access to streaming services and apps
- Built-in Google Assistant for voice control
- Sleek and modern design to complement any living space
| Manufacturer | Sony |
|---|---|
| GTIN | 4548736174894 |
| Colour | Black |
| Model Number | K65XR8AU |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 65 to 74 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 144.2 cm |
| Height | 85.5 cm |
| Product Dimensions | 85.5cm x 144.2cm x 24.8cm |
| Smart App Control | Google Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit |
| Vesa Mount Size | 300 x 300mm |
| Colour | Black |
| Key Feature 1 | 4K OLED Display - Immersive depth and colour |
| Key Feature 3 | HDMI 2.1 Technology - Optimised gaming visuals |
| Key Feature 2 | Built-in Google TV - Seamlessly stream apps |
| Key Feature 4 | Versatile 4-way stand - Adapts to any space |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 10W + 10W + 10W + 10W + 10W |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| TV Services | Over 10,000 apps and games including: BBC iPlayer, Netflix, Prime, ITVX, Pluto TV, Sony Pictures Core, Disney+, Apple TV, Youtube, Rakuten, Google Play, Discovery+, Now TV, Paramount+, U, Spotify and Crunchyroll |
| Width with Stand | 144.2 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Webcam | Yes |
| Weight | 31 kg |
| Warranty Information | registration requiredconsumer must register within 90 days of purchase via www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty. |
| Shipping Height | 95.1 cm |
| Shipping Weight | 31 kg |
| Shipping Width | 160.3 cm |
| Speakers | Acoustic Surface Audio+ (Actuator x 2 / Subwoofer x 1) |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 18.4 cm |
| Screen Technology | OLED |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 24.8 cm |
| Depth with Stand | 24.8 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | OLED |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 90.9 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | 4K OLED Display - Immersive depth and colour, Built-in Google TV - Seamlessly stream apps, HDMI 2.1 Technology - Optimised gaming visuals, Versatile 4-way stand - Adapts to any space |
| Energy Efficiency Class | E |
| Enhanced Refresh Rate | 120HZ |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | HDMI 2.1 (x2) / HDMI 2.0 (x2) |


