

















The Sony K65S38B.UKA 65" 4K BRAVIA 3 LED HDR Google TV is a high-quality television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features of the Sony K65S38B.UKA include:
- 65" 4K display with HDR technology for vibrant colors and sharp contrast
- Google TV platform for easy access to streaming services and apps
- 3 LED backlighting for uniform brightness and energy efficiency
- BRAVIA technology for enhanced picture quality and clarity
- Sleek design with slim bezels for a modern look
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 65 to 74 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 145.2 cm |
| Height | 90.9 cm |
| Product Dimensions | 90.9cm x 145.2cm x 33.4cm |
| Smart App Control | Google Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit |
| Vesa Mount Size | 300 x 300 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Sony |
| Key Feature 1 | Triluminos Pro ? Enjoy stunning colour depth |
| Key Feature 3 | Dolby Vision & DTS:X ? Experience rich soundscapes |
| Key Feature 2 | X-Balanced Speaker ? Hear transformed audio clarity |
| GTIN | 4548736167834 |
| Model Number | K65S38B.UKA |
| Key Feature 4 | Game Menu ? Optimised settings for gamers |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Power | 238 W |
| RMS Output Power | 10W + 10W |
| Scan Format | Progressive |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| TV Services | Over 10,000 apps and games including: BBC iPlayer, Netflix, Prime, ITVX, Pluto TV, Sony Pictures Core, Disney+, Apple TV, Youtube, Rakuten, Google Play, Discovery+, Now TV, Paramount+, U, Spotify and Crunchyroll |
| Width with Stand | 145.2 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 22.4 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Warranty Information | registration required. |
| Shipping Height | 95.8 cm |
| Shipping Weight | 31 kg |
| Shipping Width | 157.4 cm |
| Speakers | Full Range (Bass Reflex) Speaker x 2 |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 18.4 cm |
| Screen Technology | 4KUHD |
| Screen Size | 65 in |
| Standard Refresh Rate | 50Hz (native) |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 33.4 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Triluminos Pro ? Enjoy stunning colour depth, X-Balanced Speaker ? Hear transformed audio clarity, Dolby Vision & DTS:X ? Experience rich soundscapes, Game Menu ? Optimised settings for gamers |
| Energy Efficiency Class | E |
| Enhanced Refresh Rate | 60Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | HDMI 2.0 (x4) |
| Vesa Bracket Size | 300 x 300 |
| Promotion 3 | Sony 5 year warranty TV |
| Screen Size (inches) | 65 |
Sony K65S38B.UKA 65" 4K BRAVIA 3 LED HDR Google TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


